Manoj Mukund Naravane, Indian Army Chief

Our new army chief Manoj Mukund Naravane was born on 22 April, 1960. He has become the 28th Chief of the army staff. He was awarded with PVSM, AVSM, SM, VSM and ADC. Mr. Narvane belongs to Maharashtra state. His father was a former Wing Commander of Indian Air Force while his mother was an announcer with the All India Radio. He received his school education at the Jnana Prabodhini Prashala in Pune.

He is an alumnus of National Defence Academy, Pune and Indian Military Academy, Dehradun. He has also completed his master degree in Defence Studies form University of Madras, and M.Phil from Devi Ahilya Vishwavidyalaya, Indore. Naravane was commissioned in the Sikh Light Infantry in June 1980. He is credited with commanding the 2nd Battalion of Rashtriya Rifles in Jammu and Kashmir and the 106 Infantry bridge. He has also led the Assam Rifles as Inspector General (North) in Kohima.
Prior to being promoted to Army Commander Grade, Naravane served as General Officer Commanding-in-Chief Army Training Command from December 2017 to 30 September 2018.
Mr. Naravane also served as General Officer Commanding-in-Chief of Eastern Command from 1 October 2018 to 31 August 2019. On 1st September, 2019 he was appointed Vice Chief of Indian Army.
On 16th December 2019, he was announced as the successor of General Bipin Rawat. General Bipin Rawat has been appointed India’s first Chief of Defence Staff by the Government of India .
Manoj Naravane has 37 years of service in his credit and is popularly known in military circles as the quintessential Army man.
New Army chief was part of the Indian Peace Keeping Force in Sri Lanka during the civil war in the island. Mr Naravane had also worked as India’s defence attaché at the Indian embassy in Myanmar for three years.

Related Post

Muhammad AliMuhammad Ali

World famous boxer Muhammad Ali was born on January 17, 1942 in Louisville, Kentucky in United States of America.  He was named Cassius Marcellus Clay Jr. His father Cassius Marcellus